Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Hayatınızda bir köpeğe yer vermek istiyorsanız ya da hali hazırda sahiplendiğiniz köpeğinizle olan ilişkinizi geliştirmek istiyorsanız onu eğitmeniz şart. Köpek eğitimi nasıl yapılır sorusu yıllardır sorulan ve net cevapları aranan bir soru. Neyse ki internet sayesinde artık bu sorunun yanıtını çok daha rahat bir şekilde bulabiliyoruz.

Köpek Eğitimi Cins Seçiminde Başlar

Köpek sahiplenirken barınakları tercih etmek en doğru tercihtir. Bunun yanı sıra yeni dünyaya gelmiş olan yavrulardan da sahiplenme şansınız bulunuyor. Köpeğinin doğru bir şekilde eğitebilmeniz için onun cinsi son derece önemli. Yalnızca köpeklerin eğitime verdiği karşılığa bakmamalısınız. Çok hareketli bir köpek cinsi olup olmadığı da önemlidir. Eğer ona ayak uyduramazsanız eğitmeniz de mümkün olmaz.

Köpeğinize Pratik Bir İsim Takın

Başarılı bir köpek eğitimi nasıl yapılır sorusunun yanıtını arıyorsanız doğru ismi seçerek eğitime başlayabilirsiniz. Seçeceğiniz ismin 1-2 heceden oluşması ve günlük konuşma dilinin içerisinde çok fazla yer almaması köpeğinizin sizi anlaması için daha kolay olacaktır. Bibi ya da Badi gibi isimler köpek eğitiminde son derece yüksek avantaj sunar.

Eğitim İçin Doğru Zaman Ayırın

Eğitimi verirken ayıracağınız zamanı doğru bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Direkt olarak köpeğinizle saatlerce eğitim üzerinde zaman geçiremezsiniz. İlk olarak günlük 5 dakikalık eğitimlerle başlamanız gerekli. Sonrasında sürenizi yavaşça arttırarak yarım saat ya da 1 saat gibi sürelere ulaşabilirsiniz. Çok uzun süre çalışmak hem sizi hem de dostumuzu çok yoracaktır. Düzensiz bir biçimde uzun saatler çalışmak yerine her gün yarım saat ayırmak çok daha etkili olur.

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır

Eğitim Seanslarına Kendinizi Hazırlayın

İnsanların köpek eğitimi nasıl yapılır sorusuna aldıkları yanıtları uygularken başarısız olmasının sebeplerinden bir tanesi kendilerini eğitime hazırlayamamalarıdır. Kendinizi psikolojik açıdan bu eğitime hazır hale getirmeniz gerekiyor. Eğer sabırsız davranırsanız ve kolay sinirlenirseniz eğitim ciddi şekilde aksar. Bunun yerine onunla bir dost gibi zaman geçirmeli ve her şart altında ona iyi davranmalısınız.

Doğru Ekipmanları Kullanmak Önemli

Köpeğinizi eğitirken çeşitli ekipmanlardan yardım almak her zaman doğru bir tercih olur. Tasmalar, ağızlıklar ya da koşum takımları ile birlikte eğitimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki toplar ya da benzeri oyuncaklar da eğitim aşamasında sizlere yardımcı olacaktır.

Genel Eğitim İlkelerini Başarılı Bir Şekilde Uygulayın

Köpeklerin eğitimi yüzlerce yıldır hayatımızda. Artık etkinliği kanıtlanmış olan ve her dönemde uygulanmaya devam eden çeşitli yöntemler bulunuyor. Köpek eğitimi nasıl yapılır sorusuna aranan cevaplarda ilk sırada çıkan bu yöntemleri doğru bir şekilde uygulamanız gerekli. Köpeğinize olan sevginizi ona göstermekten çekinmeyin.

Eğitim aşamasında en bilinen yöntem ödüllendirmedir. Düzenli bir şekilde onu ödüllendirmeyi denemelisiniz. Ödül mamaları ya da onu sevindirecek olan farklı bir ödül eğitim aşamasında hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir