Lidyalılar Kimdir ?

Birçok adı ile bilinen ve parayı çıkartan İslamiyet’ten çok önceki medeniyet, olan Lidyalılar kimdirÖnemli ve eski bir medeniyet olarak bilinir. Menderes ile Gediz ırmaklarının arasında bulunan bölgede eski çağlardan günümüze kadar kalan bölgeye verilen isim olmaktadır. Lidyalılar adı verilmektedir. Anadolu’nun batısında yer alan Lidya halkına da aynı isim ile hitap edilmiştir. Lidyalılar kimdir? Lidyalılar Hint-Avrupa kökenli bir kavim olarak bilinmektedir. Lidyalıların Frigler’e bağlı olarak onların egemenliği içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri ve Hittitler’in de aynı şekilde egemenliğinde bir dönem bulunmaları ile bilinirler. Lidyalılarda Kral Giges en önemli olan kurallardan biri olarak görülür. Kral Gigez kurdu olarak bilinen kral, oraya medeniyetin gelebilmesi açısından oldukça önemli isimlerden biridir.

Lidyalılar Kimdir

Lidyalılar ve Yaptıkları Faydalar

Lidyalılar çok eski yıllarda yalamış olan önemli bir medeniyettir. Yıllar önceden beri süregelen ve bıraktıkları mirasları ise  parayı bulmaları olmuştur. O dönemlerde takas yapılarak eşyaların kişilerin birbirine vermesi ile birlikte istedikleri mala ulaşabilmeleri için önemli bir sebep olmaktadır. Fakat Lidya halkı bu duruma bir çare olabilecek madeni paranın gelişini sağlamışlardır. Odalarında geliştirilen para günümüzde de hala kullanılan önemli bir ödeme miktarı olarak belirmektedir. Lidyalılar kimdir? Ne diyorlar paranın bulunmasını sağlayan ve yıllar önce yaşamış Hitit ve Frig egemenliğine bağlı olarak yaşamaları tamamı ile büyük medeniyet olamama halinin belirtilmiştir Daha sonra ise ayrı bir medeniyet kurarak onlardan ayrılıp yeni eşyalarını tek medeniyet aslında birleştirerek yönetmişlerdir

Lidyalılar’ın Hayatı

Kendi özerkliklerini ilan etmeleri için öncelikle Hitit egemenliğinin ve Frig egemenliğinin yıkılması da Lidyalıların oluşması için ve kendi medeniyetlerinin kurulup bu şekilde daha büyük bir medeniyet olarak ilerlemeleri için önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Lidya medeniyetinin en önemli isimlerinden gelen Kral Giges birçok hükümdar arasında en önemlisi olarak bilinir. Kurulma tarihi ise milattan önce 687 bölüm 546 olarak bilinmektedir. Yıllar önce yaşadıkları  bölgenin adının Lidya  olması sebebiyle Lidyalılar şeklinde bir ifade kullanılmıştır. Lidyalılar Kimdir?Lidyalılar yıllar önce milattan önce yaşadıkları bilinen en önemli medeniyetler arasında yer almaktadır.

Lidyalılar ve Ticaret

Lidyalı’ların Anadolu içerisinde yaşamaları ne zaman başladığı tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklara göre Frigler’ lerin gelmesi ile  oluşan medeniyet aynı zaman içerisinde Anadolu’dan da aynı zamanlar da bulunmuşlardır. Diğer yandan bir grup ise bunun bilinmediğini savunmaktır. Lidyalılar kimdir?Lidyalılar Hititler ve Frigler’in altında yaşayan medeniyetin yıllar sonra onların yok olması ile birlikte tek medeniyet adı altında devam etmesini sağlamış önemli bir eski medeniyetlerden biridir milattan önce yaşamış olan medeniyet ekonomide ve Ticaretle uğraşmaktadır baş edemedikleri diğer medeniyetler ise Fenike ile Yunanlılar olmuştur. Bu sebeple de deniz ticaretini bu iki medeniyetle başa çıkamayacak olduğunu anladıkları için geri dönüp kara ticaretini yapmaya devam etmişlerdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir