Dünyanın 8. Harikası Hangileridir?

Dünyanın 7 harikasından oluşan ve  UNICEF’e göre dünyanın en büyüleyici yer ve eserleri olarak kabul görmekte idi. Bu eserlerden sadece Keops Piramit’inin ayakta kalması sebebi ile 2005 yılında dünyanın yeni yedi harikası seçildi.

Eserler genel kültür açısından büyük değer taşımaktadır. Bu eserler hakkında bilgi sahibi olmak birçok açıdan gereklidir.

Tac Mahal

Babür imparatorluğunun altıncı hükümdarı Şah Cihan tarafından Hindistan’ın Agra şehrinde yaptırılmıştır. Tac Mahal şehrin birçok noktasından açıkça görülebilir. Tac Mahal, Türk İslam mimarisinin en önemli yapıtlarındandır. Dünyada aşk için dikilen en güzel ve en büyük anıt olarak bilinen bir türbedir. Şah Cihan’ın büyük bir aşk duyduğu eşi anısına yaptırılırmıştır. Tac Mahal’in duvarlarında ayrıca birçok değerli taşlar vardır. Romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen, Tac Mahal birçok şaire de ilham kaynağı olmuştur.

Kolezyum Arena

İtalya’nın başkenti olan Roma’da bulunur. Kolezyum, insanlık tarihinin en zor sahnelerine tanıklık eden ve en ihtişamlı yapılarından birisi olarak bilinir. Gladyatör dövüşlerinin dışında halk gösterilerinin de gerçekleştirildiği Kolezyum Arena, 7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın yeni 7 harikasından biri seçildi.

Chichen Itza

Meksika’nın Yucatan Yarımada’sında kurulmuş bir Maya kentidir. Dört cephesinin her birinde 91 basamak yer alır ki 91’i 4 ile çarptığımızda 364 sayısına en tepedeki düzlüğü artı bir olarak eklediğimizde yıldaki günlerin sayısını buluruz. Yapının tepesinden baktığınızda kentteki tüm yapılar görünebilir.

Machu Picchu

Bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. 2360 metre yükseklikte Urubamba Vadisi üzerine kurulmuştur. 200’den fazla merdiven sistemi ile birbirine bağlıdırlar. Şehrin çoğu basamağı bugün hala iyi durumdadır.

Kurtarıcı İsa Heykeli

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde, şehrin sembollerinden biri olarak karşımıza çıkar. 710 metre yükseklikte olup muhteşem bir şehir manzarası sunar. 30 metre boyundaki büyük mü büyük heykel, 8 metre yükseklikteki bir yükselti üzerinde bulunur.

Çin Seddi

1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenen Çin Seddi’nin toplam uzunluğu 8851,8 kilometredir. Ülkenin tek yönetim altında olduğunu göstermek için  Çin Seddi’nin yapılmış olması en büyük etkenler arasında yer alır. Genellikle duvarların yüksekli 4 ile 6 metre, taban kalınlığı 7  ve üst kalınlığı ise yaklaşık 6 metredir. 200 metrede bir gözetleme kulesi vardır. Türklerle 400 yıldır devam eden savaşlara karşı beklenen başarıyı gösterememiştir. Uzaydan görünen tek tarihi yapıdır.

Petra Antik Kenti

Petra’nın ilk yapım amacının, araştırmalar sonrasında yerin altında gizli, gömülü bir bölüm keşfedilmiş ve bu bölümün krallar için mezarlar olduğu araştırmalar sonucunda keşfedilmiştir. 7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın yeni yedi harikası seçilmiştir.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunur. Bu dağ Kommagene Krallığı’nın kutsal yeri olarak nitelendirilir. Üstünde kafa heykelleri bulunur. Her yıl on binlerce severi ile buluşur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir