Pardus İşletim Sistemine Driver Kurma Yöntemleri

Pardus işletim sistemine driver kurma yöntemleri olarak 2 teknik kullanabilirsiniz. Grafik alanında çalışan kişilerin bilgisayarlarını daha verimli ve çok işlevli olarak kullanabilmeleri için, harici ekran kartı almaktadır. Bu yöntemler ile Pardus işletim sistemine sahip cihazlarınızda harici ekran kartlarının sürücü kurulumlarını yapabilirsiniz. Pardus işletim sistemine driver kurma yöntemleri olarak Pardus yazılım merkezi ve sürücünün kendi sitesi üzerinden driver kurabilirsiniz.

Pardus Yazılım Merkezi ile Driver Kurma

Pardus Yazılım Merkezi ile driver kurma işlemini kod yazmadan gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikle Pardus Yazılım Merkezi’ni açtıktan sonra üst bölmede Depo kısmına tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda harici ekran kartınızın adını yazdıktan sonra yazılı olan paketi yükleme işlemine başlamanız gerekir.

Harici ekran kartınızın paket kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Bilgisayarınız tekrar açıldıktan sonra harici ekran kartınız çalışır durumda olacaktır.

Harici Ekran Kartı Sitesinden Driver Kurma

Harici ekran kartı sitesi üzerinden driver kurma yöntemi, Pardus işletim sistemine driver kurma yöntemleri olarak uygulanan bir diğer yöntemdir. Bu yöntem için kurmak istediğiniz harici ekran kartı sitesi üzerinden driver kurulumunu gerçekleştirmenizdir. Bu yöntem Pardus Yazılım Merkezi yönteminden farklı olarak, sürücünün çalışmama ihtimali bulunmaktadır.

Otomatik Belirleme

Bu yöntemi uygulayabilmek için yüklemek istediğiniz harici ekran kartının sitesine giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra üst menüde yer alan sürücüler sekmesine tıklamanız gerekir. Ardından Sürücüleri Yükle’yi seçip driver yükleme aşamasına geçmeniz gerekir.

Pardus Driver yükleme işlemi sırasında sürücüyü bulmak için otomatik belirle bölümünü tercih edebilirsiniz. Fakat otomatik belirleme yöntemini kullanmak istiyorsanız cihazınızda Java’nın yüklü ve çalışır durumda olması gerekir.

Manuel Arama

Manuel arama ile driver kurma yöntemi ise otomatik yöntemin bir diğer alternatifidir. Bunun için manuel arama bölümündeki form üzerinden yüklemek istediğiniz sürücüyü kendiniz bulmanız gerekir. Formda sizden istenen sürücü seri, tip ve driver ürün bilgilerini doldurmanız gerekir. Ardından cihazınızın pardus işletim sistemi bilgilerini girdikten sonra arama başlatma bölümünü seçip arama işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan ekranda yüklemek istediğiniz Driver’ı seçip kabul et butonuna tıkladıktan sonra yükleme işlemi başlayacaktır. Son olarak .run uzantılı indirdiğiniz sürücünün bulunduğu dosya dizinde uç birim uygulamasını açıp driver kurma kodunu yazarak dosyayı etkinleştirmeniz gerekir. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra driver kurma işleminiz tamamlanmış olmaktadır. Bu 2 yöntemi Pardus işletim sistemine driver kurma yöntemleri olarak uygulayabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir