Islak Saçla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Havalar soğumaya başladığı zaman insanlar grip ve türevi hastalıklardan daha fazla şikayet etmeye başlarlar. Soğuk havalara karşı ne kadar tedbirli olursanız olun bazen hasta olmanız kaçınılmaz olabilir. Günümüzde insanların en sık yaptığı hatalar arasında ise ıslak veya nemli saçla uyumak yer alıyor.

Duş alıp uyumak insanların sevdiği, rahatlatıcı bir aktivitedir. Ancak ıslak veya nemli saçlar ile uykuya yattığınız zaman vücudunuza büyük bir zarar vermiş oluyorsunuz. Duş aldıktan sonra saçlarınızı bir havlu ile iyice sarmalı ve daha sonra kuru havlu ile kurulamalısınız.

ıslak saç

ıslak saç

Islak saç ile uyuduğunuz zaman, odanızın sıcaklık dengesi her ne olursa olsun nemli saçlarınızın sıcaklık dengesi düşmeye başlar. Ayrıca nemli saçlar ile uyuduğunuz zaman yastığınızdaki bakteriler hastalığa yol açabilir.

Saçlar Daha Zor Şekil Alabilir

Islak saç ile uyumak bir sonraki güne daha yorgun başlamanızı da sağlar. Görünümünüzü de etkileyen bu durum daha dağınık bir saç ile uyanmanıza sebep olabilir. Saçlar ıslak bir şekilde bırakıldığı zaman kuruduğu zaman daha zor hacim ve şekil alan bir yapıya sahip olur.

saç kurutmak

saç kurutmak

Ciltte zaman zaman çıkan akne ve sivilce gibi sorunlar da ıslak saçla uyumanın bir sonucudur. Nemli saçlardan cildinize karışan ıslaklık cildinizdeki bakterilerin daha hızlı üremesine yol açabilir. Bu sebeplerden dolayı duş aldıktan sonra yatağa girecekseniz muhakkak saçlarınızı kurulamanız gerekiyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir