Yaşamınızı İyileştirmenin En Basit Yolu: “Derin Nefes Almak”

Yaşamak sadece nefes almak değil, çok daha fazlasıdır, ancak bu fazlaları sağlıklı yaşayabilmek için doğru nefes almayı düşünmemiz gerekir.

Hayatımızın bir noktasında, birilerinin “derin nefes al” dediğini duymuşsunuzdur. Sihirli bir sözcük gibi yapmış olduğunuz andan itibaren sizi rahatlatan, bedeni sakinleştiren ve zihni yeniden yapılandıran anlık bir ferahlama gibidir. Sadece bu kadar da değil…

nefes egzersizi

nefes egzersizi

Derin Nefes Almanın Şaşırtıcı 5 Faydası

  • Yüksek enerji seviyesi: Enerji seviyemiz nefesimizin büyük bir bölümüne bağlıdır. Nefes alırken çok fazla enerji elde edersiniz. Daha derin nefes almanız vücuda daha fazla oksijen getirir ve enerji seviyenizi yükseltir.
  • Daha iyi sindirim. Yavaş derin nefesler, parasempatik sinir sistemini harekete geçirmeye yardımcı olur. Zayıf sindirimden, şişkinlikten veya kabızlıktan muzdarip olanlar, vücudunu dinlenme ve iyileşme durumuna sokmak için parasempatik sinir sistemini harekete geçirme yöntemlerinden fayda sağlayacaktır.
doğru nefes almak

doğru nefes almak

  • Daha az inflamasyon ve daha az stres: Derin solunum, vücudunuzun asitlik seviyesini düşürür, riski azaltarak daha alkalin hale getirir. Bu, asitlik düzeylerini artırabilecek stres düzeylerini de düşürüyor.
  • Daha fazla farkındalık: Vücudunuz kendisini nasıl ve ne ile besleyeceğinizi, ne kadar ve ne sıklıkla hareket ettireceğinizi ve ne kadar dinleneceğini bilir. Nefesiniz azaldığında iç öğretmeninizi duyma olasılığı da o kadar yüksek olur.
  • Daha iyi ilişkiler: İnsanlar daha az reaktif olsaydı, çoğu ilişki daha iyi olurdu. Bir şeyler söylemek yerine zihinsel olarak geri adım atıp derin nefes aldığınızda, sakinleştiğinizi fark edersiniz. Öfke kontrolü ile biten sonuç, daha iyi yaklaşımlar getirir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir