Güneş Tutulması Nedir?

Gökyüzünde meydana gelen olaylar geçmişten bu yana insanlar tarafından sürekli olarak merak edilmiştir. Bu olaylardan bir tanesi de güneş tutulması adı verilen bir olaydır. Ayın yörünge hareketleri esnasında güneş ile ayın arasında girmesi olayıdır ve oldukça fazla ilgi çekicidir. Böyle bir durumda ay güneşi ya kısmi olarak ya da tam olarak kapatır. Ancak bu olay çok nadir olarak meydana gelir ve yaşanabilmesi için pek çok farklı şartın sağlanmış olması gerekir. İlk olarak güneş tutulmasının yaşanması için ayın yeni ay evresinde bulunması çok önemlidir. Bu evrenin dışındaki diğer ay evrelerinde güneş tutulması meydana gelemez. Ayrıca yörüngelerin birbirleri ile çakışması ve ay ile güneşin kavuşması gerekir.

Normal dönemlerde ay ile güneşin arasında belirli bir açı farkı bulunur ve ay güneş ile çakışmaz. Ancak nadir olarak güneş ile ayın çakışması sonucunda güneş tutulması adı verilen doğa olayı meydana gelir. Güneş tutulması her zaman çok fazla fark edilmese de yılda iki ile beş defa arasında yaşanabilir. Yaşanan tutulmaların tamamı tam tutulma olmadığı için fark edilemeyebilir ancak iki taneye kadarı tam tutulma olur. Aynı zamanda güneş tutulması pek çok kişi tarafından merak edilir ve izlenmek istenilir. Ancak uzmanlar tarafından tam tutulma dışında geri kalan güneş tutulmalarının çıplak göz ile izlenmemesi önerilir.

Güneş Tutulmasının Çeşitleri Nelerdir?

Tam Güneş Tutulması

Güvenli olarak çıplak göz ile yalnızca tam güneş tutulmasına bakılmalıdır. Bu tip bir güneş tutulmasında ay güneşin önüne tamamen geçer ve böyle bir zamanda hava oldukça fazla kararır. Gökyüzündeki yıldızlar, parlak cisimler ve gezegenler gözle görülebilir bir hal alır. Ancak yalnızca bazı yerlerde gözle görülür.

Halkalı Güneş Tutulması

Halkalı güneş tutulmasında ay güneşin önüne tam olarak geçemez ve açıkta kalan kısımlar halka görünümü oluşturur. Bu tutulma türüne çıplak göz ile bakmak oldukça zararlıdır ve kesinlikle önerilmez.

Hibrit Güneş Tutulması

Hibrit güneş tutulmaları oldukça az olarak görülür. Bu tip bir güneş tutulmasında tutulma bazı bölgelerde tam olarak gözlenirken bazı bölgelerde halkalı olarak gözlenir. Bu durum çok az meydana gelir ve çıplak gözle izlenmemelidir.

Parçalı Güneş Tutulması

Parçalı güneş tutulması esnasında ay güneşi kısmi olarak örter. Tüm tutulma türleri parçalı olarak başlar ve bu şekilde sona erer.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir