FAST Nedir?

FAST, fonların anlık ve sürekli transferi anlamına gelmektedir. FAST Nedir ? sorusunun cevabını ise bu konu ile alakalı olarak Merkez Bankası vermektedir. Farklı bankalarda bulunan hesaplarınız arasında para transferlerinin kısa süre içerisinde gerçekleşmesini bu sistem sağlamaktadır. 7 gün 24 saat bu sistemi kullanarak hesaplarınız arasında para aktarım işlemlerini gerçekleştirme imkanınız da bulunmaktadır.

FAST Nedir

FAST Ne İşe Yarar ?

Ödemelerinizin bazı durumlarda acil bir şekilde halledilmesi gerekir. FAST Nedir? Sorusunun cevabı size bu konuda en büyük yardımı etmektedir. Hızlı para gönderim işlemleri her zaman kullanıcılar tarafından erişilebilir olmaktadır. İşlem sonunda bankanız tarafından size bilgileri içeren dökümanlar ya da mailler de gönderilmektedir. Kolay adresleme sistemi her banka tarafından kullanılır. Bu sistem sizin kişisel bilgilerinizi tutar ve bunları banka hesabınız ile eşleştirir. Özellikle kişiler ve ticari işletmeler arasında bu işler karekodlar ile gerçekleşmektedir. FAST sistemlerinde bazı işlemler için limit bulunmaktadır. Bankaların birlikte belirlemiş olduğu bu üst limit ise 1000 TL olmaktadır. Limitin düşük olmasının en büyük sebebi bankaların mesai saatleri dışında yapılan işlemleri kolay bir şekilde izleyebilmeleridir. Bu sistem çok kullanıldığı için kullanıcıların güvenliği de en önemli konulardan biri olmaktadır. Gelecek zamanlarda ise bu üst limit arttırılabilir. FAST sistemini kullanarak kolay bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için FAST sistemine izin veren bir bankada hesabınızın olması yeterli olacaktır. Telefondan para atabilme işlemleri için de bu sisteme izin vermeniz ve kolay adresleme sistemine telefon numaranızı girmiş olmanız gerekmektedir. EFT ve FAST birbirine sık sık karıştırılır. EFT bankalar arasında gerçekleşir ancak bunda bir süre sınırı ya da tahmini yoktur. Paraların hesaba geçmesi çok uzun süreler alabilir. FAST sisteminde ise bu işlemler saniyeler sürmektedir. EFT sadece mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

Avantajları Nelerdir ?

FAST Nedir ? sorusunun cevabının arkasında birçok avantaj bulunmaktadır. IBAN ile para gönderme zorunluluğu bu sistemin kullanılması ile kaldırılmıştır. Tüm bankaların bu sistemi kullanması ile telefon numarası ya da TC Kimlik Numarası ile kısa sürede para gönderebilirsiniz. Kolay adresleme sistemi işe sistemde bilgilerinizi hesap ile eşleştirebilir ve zaman kaybetmekten de kurtulabilirsiniz. Bankaların günlük aktarım limitleri ise onlara bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle bankanız ile mutlaka bu sistemin olup olmadığı hakkında görüşmeniz gerekir. Herkesin gün içerisinde birçok yoğunluğu bulunduğu için bu işlemlerin saniye sürmesi oldukça verimlidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir