5 Utandıran Gebelik Belirtisi

Gebelik hayatınızdan önce fiziksel durumunuzu değiştirir. İlk ayda kusmaya başlayacağınızı,  karnınızın genişleyeceğini veya her zamankinden daha fazla yorgun hissedeceğinizi biliyordunuz. Fakat diğer bazı fiziksel değişiklikleri beklememiş olabilirsiniz.

gaz sancısı

gaz sancısı

  1. Aşırı Gaz

Gebelikte, gastrointestinal sisteminizi yavaşlatan bir hormonal artış aşırı gazın sebebidir. Bunu kendinize saklamanız mümkün olmayabilir çünkü gebelik sırasında kaslarınız üzerinde aynı kontrole sahip değilsiniz.

  1. İnkontinans (İdrar Kaçırma)

Bebek ve rahim büyüdükçe bebek mesane üstünde oturur. İki saatte bir mesanenizi boşaltmak için bilinçli bir çaba sarf etmek zorunda kalabilirsiniz. Stres inkontinens yaşayan çoğu gebe kadın, sarsıcı öksürürk, hapşırma veya gülmekten dolayı istem dışı idrar kaçırabilir, ancak yine de utanç verici olabilir.

  1. Yüz Tüyleri

Gebelik sırasında istenmeyen yerlerde kıl büyümesinden hormonlar sorumludur. Saçların canlı ve gür olarak uzaması heyecanlı olabilir, ancak göğüs, karın, baldır dâhil yüzde çıkan uzun tüyler için aynı heyecanı duyamayacaksınız.

hemoroid

hemoroid

  1. Hemoroid

Genellikle kabızlık ile ortaya çıkan Hemoroit, bir kadın gebe hamile kaldığında yakın olacağı risktir. Çoğu gebe kadın utandığı için ileri safhalara kadar saklamayı tercih ederek hata yapıyor.

  1. Akne ve Sivilceler

Sivilce ve çirkin salgılar, özellikle de ilk üç aylık dönem boyunca, sisteminizde gezinen ilave hormonlar nedeniyle yaygındır. Bazı gebe kadınlar bu sorunlardan aşırı muzdarip olabilirler.  Başkalarını değil, kendilerini bile görmek istemeyebilirler. Retin-A gibi belirli akne ilaçları gebelik sırasında sınır dışıdır, ancak diğer cilt tedavilerine izin verilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir