Dondurucu Neden Buz/Kar Yapar?

Buzdolabının dondurucu bölümünde buzlanma, sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Bu sadece kötü bir görünüme neden olmaz. Aynı zamanda yiyeceklerin kalitesini etkileyebilir, kötü kokuya neden olabilir ve hatta dondurucunuzun verimliliğini azaltabilir. Ama dondurucunun buz yapmasını önlemenin bir yolu var.

Dondurucunuzda don (buz) oluşumu, cihaz ve içinde saklanan yiyecekler için çok çeşitli sorunlara neden olabilir. Ancak karlanmaya veya buzlanmaya neyin sebep olduğunu ve daha da iyisi, nasıl önleneceğini biliyor musunuz?

Dondurucuda Buzlanma Nedir ve Neden Olur?

Cihazınızın iç duvarlarında ve raflarında biriken donmuş nem, genel olarak dondurucu buzlanması olarak bilinir. Nem dondurucunuzun içindeki evaporatör bobinleriyle temas ettiğinde ve ardından donduğunda oluşur.

Nem, evaporatör bobinlerinde birkaç farklı şekilde toplanır. Dondurucu kapısını çok uzun süre açık bırakmak muhtemelen en yaygın olan nedendir. Aşınmış veya hasarlı bir conta (kapı contası), sıcak havanın içeri girmesine ve soğuk havanın kaçmasına izin vererek dondurucunun donmasına neden olabilir.

Dondurucuya yerleştirilen sıcak yiyecekler de nem üreterek don oluşumuna neden olabilir. Arızalı defrost zamanlayıcıları, ısıtıcılar ve termostatlar da karlanmanın bir nedeni olabilir. Ayrıca bu durum, ışıklandırma sisteminin tam olarak işlevini yerine getirmemesini de beraberinde getirebilir.

Dondurucunun Karlanması Nasıl Etkiler?

Dondurucunuzda don oluşumunu fark ederseniz harekete geçmeniz önemlidir. Bunu yapmazsanız şu etkileri görmeniz muhtemel olacaktır:

  • Daha düşük dondurucu alanı
  • Kötü koku
  • Cihazda olası hasar

Dondurucudaki Buzlanma Nasıl Giderilir?

Dondurucu buzunu gidermek için cihazınızın fişini çekin ve buzun erimesini bekleyin. Ardından tüm nemi silin, kurumasını bekleyin ve cihazı tekrar prize takın. Buzu bıçak veya başka keskin nesnelerle kazımayın. Bu, cihaza ve kullandığınız nesneye zarar verebilir.

Don oluşumunu önlemek için birkaç önemli ipucu:

  • Dondurucu kapınızı gereğinden fazla açmayın.
  • Contada hasar olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin.
  • Dondurucu kapısının tamamen kapandığından emin olmak için iki kez kontrol edin.
  • Sadece soğutulmuş yiyecekleri dondurucuya koyun.
  • Dondurucuyu fırın, kurutucu veya su ısıtıcısı gibi sıcak cihazların yanına koymayın.
  • Dondurucunun arkası ile duvar arasında boşluk bırakın.
  • Dondurucunun uygun bir sıcaklığa ayarlandığından emin olun.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.