7’nin Şanslı Olarak Kabul Edilmesinin Nedeni

Birinden bir ile on arasında bir sayı seçmesini isterseniz, o kişi birçok kez şanslı sayıyı 7 seçecektir. Ama neden?

7 Neden Uğurlu Bir Sayıdır?

Dünyanın Yedi Harikası vardır. Yedi cüceler. Haftada yedi gün. Gökkuşağında yedi renk. Yüzen yedi kuğu var. Müzik ölçeğinde yedi nota. Liste devam ediyor.

Bazı matematikçiler ve bilim adamları, yedi sayısını insanlara çekici kılan belirli özelliklerin olduğuna inanırlar. The Guardian’da matematikçi ve yazar olan Alex Bellos, web sitesinde büyük bir halk oylamasıyla dünyanın en sevdiği sayıyı bulmak için yola çıktı ve bu sayı dünyanın dört bir yanındaki sayı meraklılarından 44.000’den fazla oy aldı.

Seçmenler, seçimleri için birçok sebep gösterdi. Çoğu zaman, bir sayı önemli bir tarihi, unutulmaz bir yaşı ya da sadece “samimiyet ve sıcaklığı” ifade eder. Tek sayılar çiftlerden daha iyi performans gösterdi ve 5 veya 0 ile biten yuvarlak sayılar fazla tercih edilse de; nedeni biraz daha belirsiz.

Üçüncü sırada, sekiz numara, güzel simetrisi ve Çin karakteri ile refah için çağrışımları nedeniyle ödüllendirildi. İkinci sırada, üç numara, kültür ve doğadaki birçok görünüşü nedeniyle ödülü aldı. Ve, toplam oyların yaklaşık yüzde 10’u ile Bellos’un anketine göre dünyanın en sevilen sayısı: yedi.

7 Sayısının Dinlerdeki Yeri

Yedi sayısı ile dünyadaki birçok din arasında güçlü bir bağlantı vardır. Şanslı sayı 7, birçok efsanenin ve folklorun temelidir. Dünyanın dört bir yanından eski inançlar, yedinci oğlun yedinci oğlunun büyülü güçlerle (hem iyi hem de kötü) hediye edileceğine inanıyordu. İncil’de bilginler, Tanrı’nın dünyayı altı günde yarattığını ve yedinci günü dinlenmek için kullandığını iddia ederler.

Hem İslam’da hem de Yahudilikte yedi cennet vardır. Müslümanlar, Mekke’ye hac ziyareti yaparken Kabe’nin etrafını yedi kez dolaşırlar. Yedi, yin, yang ve Konfüçyüsçülükteki beş elementin kapsadığı uyumu temsil eder. Hinduizm’de yedi yüksek dünya ve yedi yeraltı dünyası vardır. Budizm’de yeni doğan Buda yedi adım atar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.