Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin, 2008 yılında, blok zinciri tabanlı bir ödeme yöntemi ve dijital para birimi olarak sunulmuştur. Sürekli yükselen veya düşen fiyatına rağmen Bitcoin, günümüzde insanların yatırım aracı olarak kullandığı araçlar arasındaki yerini almış bulunmaktadır.Bitcoin sahibi olmak için önünüzde iki yol vardır; bunlardan bir platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığı satın almak ikinci yolu ise kriptografik şifreleri çözerek blok üretimi sonucu ödül olarak almak.

Bitcoin alabilmek için bir BtcTurk hesabına sahip olmalısınız gerekmektedir. BtcTurk hesabınız yok ise, BtcTurk ana sayfasında veya BtcTurk Mobil uygulamasından, yeni üyelik seçmesine tıklayarak kısa sürede BtcTurk’e üye olabilir ve sizde bitcoin yatırımcı olabilirsiniz. Doğrulama kodlarının ardından sonra tüm işlemlerinizi panel’den gerçekleştirebileceksiniz. Piyasadaki arz-talep ilişkisine bağlı olarak olan bitcoin yatırımı için, 0.00000001 gibi küçük parçalarına ayrılabilir ve yüz milyonda bire kadar küçük parçalar alınıp satılabilme imkânını sunmaktadır. Bitcoin alım ve satımı için sanal bir cüzdana ve bunun yanı sıra Bitcoin adresine sahip olunması gerekmektedir.

Bitcoin satın almak aynı zamanda kullanmak için sanal cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Bu cüzdanların adresleri sayesinde kripto para takası yapabilir, aynı zamanda alışveriş yapabilirsiniz. Bitcoin transfer işlemi asimetrik şifreleme ile imzalanarak gönderilmektedir. Kripto paraları nakit olarak kullanmak için ise borsalar üzerinden satış işlemi yapılabilmektedir. Buna benzer işlemi Bitcoin de borsa üzerinden satılarak karşılığında reel para tutarı EFT veya havale ile kişilere gönderilmektedir. Üye girişi yaptıktan sonra, Türkiye’deki herhangi bir bankada, adınıza açılmış bir vadesiz Türk Lirası hesabı ile BtcTurk hesabına 10 TRY ve üzeri para transferi gerçekleştirerek bitcoin yatırımcısı olabilmektesiniz. Adınıza kayıtlı bir vadesiz TL hesabından yaptığınız Türk Lirası transferi ile BtcTurk hesabınıza para aktarıldıktan sonra, Panel’den Bitcoin satın almaya başlayabilirsiniz. Türk Lirası bakiyenizle Bitcoin alabilmek için ödemek istediğiniz tutarı yazdıktan sonra, Bitcoin allın seçeneğine basarak bu işlemi gerçekleştirebilirseniz. Bitcoin fiyatını, ödeyeceğiniz toplam tutarı ve satın alabileceğiniz Bitcoin miktarını kontrol edebileceğiniz bir onay kutusu ekranı ile bilgilendirecek aynı zamanda buradan seçim yapabileceksiniz. Bu şekilde bitcoin satın alarak işleminiz tamamlanmış olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir