Hamilelikte Yapılması Gereken Egzersizler

Hamilelik sürecinde birçok kadın, hem bebeğine hem de vücuduna zarar vermekten koltuğu için spor yapmaktan çekiniyor. Ancak yanlış olan bu algı, uygun spor yapılması takdirinde bedenin sağlığını korumakla kalmıyor, doğumun da daha kolay gerçekleşmesine katkı sağlıyor.

Hamilelikte Spor Yapmak Yanlış Mıdır?

Fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmak doğum gibi bedenin zorlanacağı durumlara karşı bile dayanıklılığı artırır. Çevredekilerin yanlış bilgilerinden ötürü hamileyken spor yapmaktan kaçınıyorlar, bazıları ise bebeğini korumak adına spordan kaçınmakta. Oysaki hamilelikte önemli olan spordan uzak kalıp hareket dahi etmeden bebeğin gelişmesini sağlamak değil, bilinçli bir şekilde danışılarak hareket etmektir.

hamilelik

Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapılmaya karar verildiyse, mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

-Ağır aletler kaldırılmamalıdır.

-Kardiyo ve koşu yapılmamalıdır.

-Hijyeninden emin olunmayan havuzlarda yüzülmemelidir.

-Yoga veya pilates mutlaka spor uzmanı eşliğinde yapılmalıdır.

-Hamileliğin son evresinde egzersizler sonlandırılmalı sadece hafif tempolu yürüyüşler yapılmalıdır.

-Hem bebeğin hem de kendinizin beden sağlığı için hava koşulları uygun olduğunda egzersizler açık havada yapılmalıdır.

-Egzersiz yaparken gürültülü ve stresten uzak olacak mekanlar tercih edilmelidir.

-Egzersiz süresi, hem kendinizi hem de bebeğinizi yoracak uzunlukta olmamamlıdır.

Hamileyken Yapılabilecek Egzersizler

  1. Hamile Pilatesi: vücudu rahatlatmanın yanı sıra ruhu da rahatlatan, hamilelik boyunca sıklıkla oluşan sırt ve bel ağrılarını önleyen bir egzersiz çeşididir. Ancak Hamile Pilatesi, mutlaka gözlem altında yapılması gerekmektedir.
  2. Dans Etme: Osmanlı zamanlarında ebeler, hamile kadınların sağlıkları için dans ettirirlerdi. Özellikle oryantal dans türü ile hem bedeninizin esnekliğini artırır hem de stres seviyenizi düşürerek sizi mutu ve huzurlu yapar.
  3. Yürüyüş: hamilelerin kendilerini zorlamama şartıyla yapacakları spor türü, beden ve ruh haline iyi gelmesinin yanı sıra hamilelik sürecini daha kolay atlatmasına yardımcı olacaktır.
  4. Squat: bacaklarınızı güçlendirecek bu egzersiz ile karnınızın ağırlığı artsa bile sanki ilk gün gibi rahat rahat taşıyabilmenize olanak sağlayacaktır.
  5. Yüzme: su içinde yapılan egzersizler, hamileler için hem daha kolay hem de daha sağlıklıdır. Çünkü suyun sağladığı kaldırma kuvvetiyle karının ağırlığı azaldığı için anne, daha rahat hareket edebilecek ve bedeninin rahatladığını hissedecektir.
  6. Şiddeti düşük aerobik egzersizler

Hamileyken Yapılmaması Gereken Egzersizler

-Kayak

-Hokey

-Su Altı Sporları

-Paraşütle Atlama

Jogging

-Buz Pateni

-Jimnastik

-Rekabet gerektirecek ve vücut posterlerini yani vücut duruşlarını bozabilecek tüm egzersizler hamilelikte hem anne için hem de bebek için zararlıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir