Yüz Tipine Göre Makyaj Yapma Sanatı

Doğru makyaj tekniği ile yüzdeki kusurların ve beğenilmeyen bölgelerin kapatılması mümkün. Bunun için ise kişinin kendi yüz tipini tanıması ve buna uygun şekilde makyaj yapması gerekir.

Yüz Tiplerine Göre Makyaj Uygulamaları

Oval yüz:

oval yüz şekli

oval yüz şekli

En ideal yüz tipi olarak görülen oval yüzde makyaj uygularken, yüzdeki köşeli olan çizgiler olabildiğince yumuşatılmalıdır. Göz makyajında ise kaşlar kavisli olmalı, göz ve dudak makyajı çok ön planda olmamalıdır.

Koyu renk göz makyajı yapıldığında ise, dudaklarda açık ve doğal tonlar tercih edilmelidir. Yüzünü daha ince göstermek isteyen oval yüzlü kişiler, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru koyu tonda bir fondöten uygulamalıdır.

Yuvarlak yüz:

rokettube-video.com

yuvarlak yüz

yuvarlak yüz

Yuvarlak yüzlerin en büyük sıkıntısı, çıkık elmacık kemiklerinin belirgin olmamasıdır. Bunun için açık ve koyu tonlarda fondöten yardımıyla o bölgeye hileler uygulanabilir.

Yüze, kendi renginde fondöteni uyguladıktan sonra koyu fondöten, kulak memesinden yanak çukurun alt kısımlarından geçerek burun çizgisine kadar uygulanmalıdır.

Bu gölge yardımıyla elmacık kemikleri ortaya çıkar. Yuvarlak yüzün daha ince görünmesi içinse, yanakların kenarlarına koyu fondöten ile gölgelendirme yapılmalıdır.

Uzun yüz:

uzun yüz

uzun yüz

Uzun yüzlerde koyu fondöten ile gölgeleme işlemi, alın ve çene bölgesine uygulanmalı ve uygulanan makyaj hep yatay olarak yapılmalıdır. Ayrıca gözaltlarına çok belirgin aydınlatıcı sürülmemeli ve mat renklerde farlar kullanılmalıdır.

Kare yüz:

kare yüz

Kare yüzdeki sertliğin yumuşatılması için dikkatlerin yüzün ortasına çekilmesi gerekir. Bunun için ise, yine gölgelendirme yöntemiyle çene bölümünün geri plana atılıp, elmacık kemiklerinin üst tarafı ve alnın ortası aydınlatılmalıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir