Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Dünyada ve ülkemizde de tercih edilmeye başlanan suda doğum yöntemi, herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan herkes tarafından tercih edilebiliyor. Daha öncesinde olumsuz durumlar yaşamış ya da duymuş olan anne adayları normal doğumdan uzak durmak isteyebiliyorlar. Normal doğum dışında alternatif yollar arayan anne adayları için ise en iyi seçeneklerden birisi suda doğum oluyor.

Bebek, anne karnından çıktıktan sonra doğal ortamına giriş yapar. Anne karnında da su içerisinde olan bebekler için suda doğum anne adaylarının daha rahat ıkınmasına ve sancıların hafiflemesine yol açar.

doğum

doğum

Doğumda ortaya çıkan stres ve yüksek kan basıncı gibi durumlar ise suda doğum yöntemlerinde çok az görülür. Normal doğumdan daha hızlı bir yöntemdir.

Suda doğum yöntemi rahmin daha fazla açılmasını sağlar. Bu sayede doğum anının daha hızlı ve kolay gerçekleşmesi sağlanır. Eşlerin yanında bulunma imkanı da sunulduğundan dolayı anne adayları psikolojik olarak kendilerini daha rahat ve güvende hissederler.

Evde Suda Doğum Yapılır mı?

Hastanelerde bu tür doğum şekli uygulanmaktadır. Portatif bir havuz içerisine konulan anne adayları ılık su içerisinde doğum yapabilirler. Ancak tüm işlemler doktor kontrolünde yapılmalıdır. Yurt dışında evde yapılabilen bu doğum şekli henüz ülkemizde evde yapılabilecek seviyelere gelmemiştir.

suda doğum

suda doğum

Suda doğumun size uygun olup olmadığını da uzman doktorunuza danışarak öğrenmeniz gerekiyor. Eğer suda doğum yapmaya uygun değilseniz normal doğum yöntemini tercih etmeniz gerekiyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir