Maydanozu Taze Tutmanın 3 Püf Noktası

Maydanoz birçok faydası ile bilinmenin yanı sıra salata ve yemeklere de eşsiz lezzet sunan özel bir bitkidir. Maydanoz bu özelliklerini sunarken saklaması ise çok kolay değildir. Kısa süre içinde yaprakları sararan bitki kullanılmaz hale gelir. Fakat uygulanacak olan bazı yöntemler ile maydanozu uzun süre buzdolabında saklamanız mümkün olur.

1.Kavanozla Saklama

Maydanozunuzu uzun süre saklama uygulamasında en çok tercih edeceğiniz seçeneklerden birisi de cam kavanoz içinde saklamadır. Öncelikle maydanozlarınızı yıkayarak temizlenmesini sağlayın. Maydanozları eğer mümkün ise çok soğuk suda hatta buzlu suda bir süre bekletin. Böylece daha diri olacaktır. Yıkama sonrasından çöplerinden ayıklayarak kurutun. Kuru can kavanoz içine maydanozlarınızı koyarak kapağını da sıkıca kapatın. Kavanozu buzdolabına koyarak ihtiyacınız oldukça hazır ve temizlenmiş olan maydanozları kullanmanın avantajını elde edebilirsiniz.

  1. Derin Dondurucuda Saklama

Maydanozu fazla aldıysanız elinizde kalanları derin dondurucu da saklamanız mümkün. Yıkayıp kuruttuğunuz maydanozları doğradıktan sonra buzdolabı poşetine koyarak saklayabilirsiniz. Ayrıca püre haline getireceğiniz maydanozun içine biraz zeytinyağı ekleyerek de derin dondurucu da saklamanız mümkün.

  1. Havlu ya da Kâğıt ile Saklama

Maydanozu yıkamaya zamanınız olmadığı dönemde sararmadan bir süre buzdolabınızda kalmasını istiyorsanız kâğıt ya da havlu kâğıda sararak buzdolabınızda koyabilirsiniz. Nemini alacak olan havlu ya da kâğıt sararmasının önüne geçerek tazeliğini de korumasını sağlayacak başka bir yöntemdir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir