Kredi Çekmek için Gerekli Şartlar

Eğitim harcamaları, araç ya da ev satın alma, yeni bir iş kurma gibi çeşitli ihtiyaçlardan doğan nakit ihtiyacını karşılamak için banka kredilerine başvurularda bulunulmak istenir. Bankalardan kredi çekmek için gerekli şartlar nelerdir birlikte inceleyelim.

Kullanmak istediğiniz kredinin türüne göre kredi şartları kredi veren bankalarda değişkenlik gösterse de genel şartlar her zaman geçerliliğini korumaktadır. Öncelikle kredi notunuz kredi almak için uygun olmalıdır. Ayrıca sigorta girişinizin olması, 18 yaşını doldurmuş olmak da kredi çekebilme şartlarındandır.

Bankalardan Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız nasıl kefilsiz kredi alabileceğiniz konusunda sizleri bilgilendirmek isterim. Öncelikle kredi çekmek için genel şartlardan bahsedelim.

Kredi Notu

Bu kriter kredi kullanmak isteyen herkes için uygulanmaktadır. Kefilsiz kredi almak için önemli bir şarttır. Findeks resmi sayfası kredi notunuz hakkında bilgi almak için ziyaret edilebilir. Peki kredi çekmek için kredi notunuz kaç olması gerekir. Bu kullanacağınız kredi türü ve tutarına göre değişkenlik göstermektedir.

Kredi notu ortalamaları  700-1500 arası not kötü olarak değerlendirilirken, 1500-1700 arası nota sahipseniz iyi kredi notuna sahip olacak ve kefilsiz kredi çekmek için ilk şartı yerine getirmiş olacaksınız. 1700 kredi notu ve üzerinde olan kişiler her bankadan özel bir sorun olmadıkça rahatlıkla kredi çekebilirler.

Mevcut Borçlar

Başvuru sahibinin önceden kullandığı ve halen ödemekte olduğu bir kredi ürünü varsa, bunlarla ilgili ödemelerinde gecikmeye düşmemiş olması gerekir. Kredi kartı kullanıcıları da en az asgari tutarı ödemiş olmaları gerekmektedir. Aksi durumda kredi çekmeniz zorlaşacaktır.

İdari Takip

Geçmişte borçlarınızdan dolayı idari ya da yasal takibe düştüyseniz varsa borçlarınız ödenmesi gerekir. Borcunuzu ödediyseniz yapmanız gereken bankanın kredi dışında herhangi bir ürününden yararlanmaktır. Böylece 3-6 ay içerisinde yeniden kredi çekebilir statüye erişeceksiniz.

Gelir Belgesi

Sigortalı bir işte çalışmak kredi çekebilmenin bir başka şartıdır. Kredi çekmek için çalıştığınız yerde en az 6 aylık bir çalışma geçmişinizin olması gerekiyor. Emekli iseniz maaşınızı aldığınız şubeden kredi kullanabilir ya da kredi kullanmak istediğiniz bankaya emekli maaşınızı taşıyabilirsiniz. Böylece kredi almanız kolaylaşacaktır. Ayrıca gelir belgesiz kredi kullanmak istiyorsanız bir kefilinizin olması şarttır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.