Küçük Salonlar için Dekorasyon Önerileri

Küçük salona sahip olan ev sahipleri, doğru mobilyalar seçerek uyumlu bir yerleşimle salonlarını kullanışlı ve içerisinde keyifli zaman geçirecek alanlara çevirebilirler. Küçük salonlu evler için dekorasyon önerilerine göz atalım:

Duvar ve Tavan için Renk Seçimi

Küçük salonlarda açık ve mat renkler kullanılmalıdır. Böylece açık renkler ortamı daha ferah gösterecektir. Duvar kağıdı kullanmak isteyenler boyuna çizgili ve soft tonlarda duvar kağıdı tercihi yapmalıdır. Salonunuz alçak tavanlıysa çizgili duvar kağıtları en doğru tercih olacaktır.

Koltuk Seçimi

Dar kolçaklı ve sırtlı koltuklar küçük salonlar için idealdir. Hareketinizi kısıtlamayacak ve fazla yer kaplamayacak minimal tasarımlar vardır. Örneğin son zamanların trend seçimlerinden Retro tasarımlar küçük salonlu olanların tercihidir. Şık görünümü ve az yer kaplamasıyla Retro tasarımlar tercihiniz olabilir. Köşe takımları da küçük salonlar için kullanılabilir niteliktedir. Renk seçimiyse krem, beyaz, bej, açık pembe, açık mavi, açık gri olabilir. Rengarenk örtüler de kullanılabilir.

Televizyon Üniteleri

Salonunuzda kullanmış olduğunuz televizyonun büyüklüğüne göre olmasına özen gösteriniz. Daha büyük boyutlarda olan üniteler kullanılmaması odada alan bırakmayacağından önerilmez.

Perde Seçimi

İnci tüller, storlar gibi minimal çizgileri olan perdeler tercih edebilirsiniz. Tavandan yerlere kadar uzanan perdeler ya da duvarı boydan boya kaplayan perdeler odaya basık bir hava katacaktır. Bu yüzden küçük salonlarda kullanımı tavsiye edilmez.

Orta Sehpa Seçimi

Ottoman puflardan orta sehpa seçimi yapabilirsiniz. Böylece odadan tasarruf etmiş ve alan kazanmış olacaksınız.

Raf Sistemleri

Göz yormayacak ve kargaşa yaratmayacak açık raf sistemlerini kullanabilirsiniz. Salonun köşeleri dahi açık raf sistemleri için uygun olabiliyor. Açık raf sistemleri önerilmesinin önemi mekanı daha geniş göstermesidir. Rafların içerisine dekoratif objeler ekleyerek, salonunuzu renklendirebilirsiniz.

Aydınlatma Seçimi

Aydınlatma mekan için en önemli konulardan biridir. Salonun doğru yerine sabitlenmiş aydınlatma sistemi, salona ferahlık ve genişlik kazandırır. Büyük salonlarda uzun avizeler tercih edilirken, küçük salonlarda bu tür avize seçimlerinden kaçınınız. Bunun yerine lambaderler kullanabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir