Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ergenlik çağına giren çocukların bu dönemde ilgi alanları doğrultusunda odalarının dekorasyonunu değiştirmek istemeleri olağan bir durumdur. Eğer ki iki ve daha fazla kardeş aynı odayı paylaşıyor ise her çocuk  bağımsız özgün dekorasyon ile kendisine hitap eden bir odaya sahip olmak isteyecektir. Genç odası dekorasyonu gençleri taleplerini dikkate alarak dizayn edilmesi gereken hassas bir konudur. Bu konudaki en büyük fark erkek ve kız cinsiyet ayrımcılığı ile başlar.

Genç odası rengi nasıl olmalıdır?

Çoğu ebeveyn evinin bütününün bozulması için benzer renkleri tercih etse de gençler daha çok  dikkat çekici renkleri talep edebilir. Genelleme yapılacak olursa erkekler için mavi ve kızlar için pembe renk tonları ilgi çekici olmaktadır. Çok koyu renkler olmamakla birlikte açık mavi, lila, antep fıstığı yeşili, ebabil, beyaz, pembe renkleri dekorasyon için tercih edilebilir. Duvara farklı renklerde çizilen geometrik şekiller, gökyüzü, doğa, grafitti temaları kullanılarak  canlı görünmesi sağlanabilir. Gençlerin sevdiği film karakterleri, arabalar, spor, dans, müzik grupları vb.  posterler asabileceği alanlar bırakılarak sevdiği bir ortam yaratmaları sağlanabilir. Gençlerin sevdiği renge göre oda ikiye ayrılarak iki farklı renk uygulaması yapılabilir.

Genç odası perdeleri nasıl olmalıdır?

Ferah ve aydınlık bir ortam ruhsal açıdan her zaman daha iyi hissetmemizi sağlar. Gençlerimizin de ferah bir ortamda vakit geçirmesi için açık renkli perdeler kullanılarak dekorasyon tamamlanabilir. Kısa perdeler kullanılarak pencere altına dolap yeri ayrılabilir.

Genç odası halısı nasıl olmalıdır?

Duvar ve perde rengine uygun ana renkler veya temalı halılar tercih edilebilir. Yeni nesil oyun halıları ile dekorasyon daha eğlenceli hale gelebilir. Odasında atıştırmalık yemeyi ve meyve sularını içmeyi  seven gençlerimiz halılara bir şeyler dökebilir. Bu yüzden nano teknoloji sıvıyı emmeyen kolay silinebilen halılar tercih edilmelidir.

Genç odası mobilyaları nasıl olmalıdır?

Özellikle bu dönemlerde gençler birçok alana ilgi duyduğu için spor, kitap, oyun, enstrüman, moda, makyaj  vb.  malzeme ve eşyaları artış gösteriyor. Dolayısı ile bu dağınıklığı toplayacak bir dekorasyon tercih edilmelidir. Ergonomik çok raflı dolapları tercih edilmesi büyük ölçüde kolaylık sağlayacaktır. Kitap okumayı seven gençler için dekoratif duvar rafları kullanılarak sakin bir kütüphane ortamı sağlanabilir. Masa başı veya yatak başı okuma lambaları kullanılarak yoğun ışıktan etkilemeden gece rahatlıkla kitap okuyabilirler. Moda ve makyaja ilgisi olan genç kızlarımız için makyaj aynaları, raylı sisteme sahip olan gardıroplar kullanılabilir. Bilgisayar oyunlarını seven gençlerimizin için özel dizayn klavyeler, oyun koltukları tercih edilebilir. Eğer birden fazla genç  aynı odayı paylaşacak ise  hem ranza hem de çalışma masasına çevrilebilen ergonomik ranzalar tercih edilebilir.  Oda dekorasyonuna uygun bir paravan ile kendilerine özel alanlar ayrılarak paravan askılık olarak kullanılabilir. Boy aynaları kullanılarak oda genişliği sağlanır hem de dans, spor  gibi hareketli jimnastikleri rahatlıkla yapabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir