Ayaklarda Şekil Bozukluğunun Sebepleri

Kimi zaman genetik faktörlerü kimi zaman ise yanlış ayakkabı seçimi ayaklarda bir takım şekil bozukluklarının oluşmasına ve kişinin ayak sağlığının tehlikeye düşmesine sebep olur. Bunun yanında oluşan şekil bozukluğu sonucunda, hiçbir ayakkabı modeli kişinin ayağıyla uyumlu olmayacağından acı dolu bir süreç başlar. Dolayısıyla ayak sağlığını korumak için bu durumun sebepleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

ayak

ayak

Yanlış Ayakkabı Kullanımı Sonucunda Oluşan Şekil Bozuklukları

Ayaklarda şekil bozukluğu oluşmasının en önemli sebebi, ön kısmı sıkan ve dar gelen ayakkabıların giyilmesidir. Bunlar da genelde kadınların tercih ettiği topuklu ayakkabılar ve babetlerdir. Ayrıca bu tür ayakkabıların uzun saatler giyilmesi ve bu şekilde uzun süre ayakta kalınması, parmakların sıkışarak zaman içerisinde şeklinin bozulmasına yol açar.

ayak sağlığı

ayak sağlığı

Topuklu ayakkabılar, vücut ağırlığının ayağın tarak kısmına binmesine sebep olduğu için kısa sürede ayakta şekil bozukluğu sıkıntısına neden olur. Aynı zamanda yüksek topuklu olan platform ayakkabılar, her ne kadar rahat ve sağlıklı olduğu iddia edilse de sert tabanlı olması sebebiyle ayağın kıvrılmasını ve ayakkabının şekline ayak uydurmasını engeller. Dolayısıyla kısa bir süre sonra ayakkabının sık kullanımı sonucu şekil bozuklukları ortaya çıkar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.