Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mobilya alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Yeni evlenecek veya evini yeniden evini dekore etmek isteyenlerin çoğunlukla düşündükleri şey mobilya seçimidir. Mobilya seçiminde rahatlık, renk uyumu ve kaliteli olması istenir. Günün büyük bir kısmını geçireceğimiz evimizde kullandığımız mobilya ve eşyaların önemi oldukça fazladır.

mobilya
İnsanın büyük bir zamanını alan ev dekorasyonu ve mobilya seçimi için çoğu kez yardım almak istenir. İç dekorasyon mimarları bu noktada devreye girer. Kişinin evinin çizimlerini yaparak uygun büyüklükte ve istenilen düzeyde,  geniş alan yaratacak, kullanışlı mobilyalar seçimi için yardımcı olurlar. İnsanların yükünü azaltmaya yardımcı olurlar. Kendi zevkine güvenen kişiler ise tüm tercihlerini kendileri yaparlar. Bunun için internet ortamında dahi mobilya ve dekorasyon alışveriş siteleri vardır. Bu da yorulmaya gerek duymadan oturduğu yerden insanlara alışveriş imkanı sunar ve ihtiyaçların giderilmesinde yardımcı olur. Günümüzde internetten alışveriş yapımının kolaylaştığı ve güvenilir alışveriş imkanı sunan birçok siteler vardır. Bu sitelerde montaj dahil fiyatlar verilir. Ve mağazaya gitmeden kapıya teslim olanağı sunulur.

Kumaş seçimi

Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi mobilyaların kumaşlarıdır. Genellikle koltuk takımı ve masa, sandalye takımlarında önemli olan kumaş seçiminde daha çok bayanların tercihi kolay silinebilmesidir. Tüy çıkarmayan ve temizliği kolay olan kumaşlar bayanların işlerini kolaylaştırır. Su barındırmayan ve leke tutmayan kumaşlara ilgi oldukça büyüktür. Böylelikle çocuklu ailelere kolaylık sağlamasına yardımcı olur.

Renk tercihi

Evin havasını değiştiren ve küçük bir evi büyük, ferah gösteren bir diğer etken ise renk uyumudur. Doğru kullanılan renkler sayesinde evin havası tamamen değişir büyük, ferah bir ev olması sağlanır. Aynı şekilde mobilya seçiminde tercih edilen rengin halı,  perdelere ve duvar renklerine de uyması gerekir. Bazı renklerin kir göstermemesi ve daha temiz görünmesi bayanların da daha fazla tercih edilmesini sağlar.

Mobilya Ölçüleri

Evi için mobilya dizayn etmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli husus, alınan mobilyaların büyüklüklerinin eve uymasıdır. O yüzden mobilya alımının öncesinde evde ölçü alınması ve o ölçüye göre seçimler yapılması gerekir. Mobilya ölçülerinin küçük olması kullanışsız olması anlamına gelmez. Her ölçüye göre kullanışlı mobilyalar bulunabilir veya tasarım yapılıp imalatçıya yaptırılabilir. Günümüzde her ölçüye göre imalat yapılan firmalar vardır. Mobilya alımından önce eve keşfe gelinip alınan ölçülere göre imalat yapılır.

Gardıropların Seçimi

Evin önemli bölümlerinden birisi de yatak odalarıdır. Yatak odalarında veya soyunma odalarında kullanılan gardıropların içinin kullanışlı ve geniş olması istenir. Birçok kıyafetleri içinde barındıran gardıropların iç dizaynına çok özen gösterilmesi gerekir. Dolaplardaki çekmecelerin derinliği, kolay açılıp kapanması ve hemen bozulacak olmamasına özen gösterilmesi gerekir. Alınan mobilyaların uzun ömürlü olması gerekir. Yaşantımızda devamlı değiştirilemeyeceği gibi sağlam ve dayanıklı mobilyalar tercih edilmesi de gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir