Kontrol Kalemleri Ne İşe Yarar?

Kontrol kalemleri bir tornavida gibi görünse de gerçekte elektrik sistemlerindeki akımı gösteren bir alettir. Kullanımı ve çalışması oldukça basit olan bir test aletidir. Bu kontrol kalemi elektrik sistemlerinin herhangi bir bölümü olursa olsun bir elektrik kaçağını veya elektrik yükünün olup olmadığını gösterir.

Kontrol Kalemi Modelleri

Kontrol kalemleri temel kullanım olarak iki farklı çeşidi vardır. Bunlar temaslı kontrol kalemleri ve temassız kontrol kalemleri olarak karşımıza çıkar. Temaslı olan kontrol kalemleri temas yoluyla yüzeyde herhangi bir elektrik akımı olup olmadığını gösteren kontrol kalemidir. Temaslı olan kontrol kalemlerinin çalışması çok basittir. 

kontrol kalemi

Bu kontrol kalemlerine sap kısmını içinde küçük bir neon ışık ve direnç bulunur. Bu direnç işlevinden ötürü akım bölücü olarak bilinir direncin diğer kısmı ise kalemin ucuna bağlıdır. Bu şekilde yapılan bölgede herhangi bir ışık yanması demek elektrik sisteminin uygulama yapılan bölgesinde elektrik akımının olduğunu belirtir.

Kontrol Kalemlerinin Kullanımı Nasıldır?

Temaslı ya da temassız olsa kontrol kalemlerinin temel çalışma amacı yüzeyde elektrik akımının veya kaçağının olup olmadığını gösterilmesidir. Yüzeye temas ettirdiğiniz veya yaklaştığınız kontrol kaleminin ışığının yanma şeklinde Elektrik akımının ne kadar olduğu hakkında bilgi verir.

 Devamlı olarak yanan kontrol kalemleri Işığı bize o bölgede devamlı bir elektrik akımı olduğunu gösterir. Neon Işık yüzeydeki bazı hareket değişikliği ile beraber yanıp sönüyorsa bir temassızlık olduğu anlaşılır.

Kontrol Kalemi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kontrol kalemleri hemen hemen her evde veya işyerinde bulunabilecek teknik malzemelerden biridir. Kullanımı bu kadar sık olmasına rağmen kontrol kaleminin nasıl kullanıldığı ne amaçla kullanıldığını bilmeyen pek çok kişi vardır. 

Kontrol kalemi sadece sıradan bir tornavida zanneden insanların sayısı azımsanacak düzeyde değildir. Dolayısı ile kontrol kalemini kullanırken ilk olarak ne amaçla kullanılması gerektiğini bilmek gerekir. Kontrol kalemi herhangi bir elektrik tamiri veya tadilat esnasında bir test aracı olarak görev görür.

 Yani bu gibi işlemin sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini için mutlaka kullanılması gereken bir alettir bir prizde elektrik kaçağını tespit edilmesi dışında herhangi bir işlem sırasında yapının sigortası kesilir. Sizlere için tavsiye edilen adresten tercih ettiğiniz kontrol kalemi ne https://www.cerpa-norm.com/kontrol-kalemleri Ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir