Çorum ve Tarihi

Türkiye coğrafi yapı olarak birçok tarihi zenginliği barındıran bir ülkedir.  Her bölgesinde farklı güzellikleri barındıran Türkiye’nin tarih kokan şehirlerinden birisi Çorum’dur. Hitit döneminin en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Çorum, yerli turistlerin merak ettiği ve ziyaret ettiği bir şehirdir. Çorum’a yapacağınız ziyarette görmeniz gereken tarihi mekanlardan birisi Hattuşa yani Boğazkale bölgesidir.

çorum

çorum

Çorum’a yakında yerde bu Hattuşaş Antik Kenti, Hitit İmparatorluğunun başkentliğini yapmış eski bir yerleşim yeri olarak ifade edilir. Tarih kokan Çorum’da görülmesi gereken yerlerden birisi Çorum Müzesidir. Çok köklü geçmişe sahip Çorum’da bulunan tarih eserlerin sergilendiği müze görülmesi gereken bir yerdir. Çorum’da görülmesi gereken tarihi yerlerden birisi de Çorum kalesidir.

Çorumda Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Çorum kalesi fotoğrafçıların uğrak mekanlarında birisi olmuştur. Yine bölgenin eski yerleşim yerlerinden olan İskilip ilçesinde de İskilip kalesi mutlak olarak görülmesi gereken yerlerdir. İl Merkezinin simgelerinden olan Çorum Saat kulesi, köklü geçmişe sahiptir.

çorum tarihi

çorum tarihi

Çorum’un Osmancık caddesinde bulunan Ulu Cami ise Osmanlı döneminin en önemli eserlerinden birisi olmuştur. Kargı yaylası, İskilip Kaya Mezarlığı, Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı, Ortaköy İncesu Kanyonui Koyunbaba Köprüsü, ve Hitit yolu mutlak olarak Çorum’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmesi gereken tarihi ve turistik yerlerdir. Çorum’a yapacağınız ziyarette ilçenin sembolü olan Çorum leblebisini de mutlak olarak tüketmeli satın alarak sevdiklerinize ikram etmelisiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir