Bitcoin’in Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Kripto paraların en popüleri olan ve değeri an itibari ile 40.000 doların üstünde bulunan BTC’nin fiyatının hangi etmenlerle oluştuğu merak konusu oluyor. Özellikle yatırımcılar Bitcoin’in fiyatı neye göre belirleniyor sorusunu sıklıkla soruyorlar. Burada aslında BTC’nin fiyatını belirleyen tek bir parametre ile belirlenmiyor. Fiyatının oluşmasında birçok etmen rol oynuyor. Gelin Bitcoin’in fiyatını etkileyen bu etmenlere bakalım.

Üretim Adeti:

Bildiğiniz üzere bitcoin 21 milyon adet ile sınırlı olarak üretilecek. Sınırlı bir ürünün de sonuna yaklaştıkça ve adeti azaldıkça fiyatında değişmeler oluyor. Bitcoinin fiyatını belirleyen durumlardan birisi bu nedenle üretim adetinin sınırlı olması oluyor.

Arz ve Talep Durumu:

Tabii ki burada fiyatının belirlenmesinde en büyük rolü arz ve talep durumu oluşturuyor. İnsanların elindeki bitcoini hangi fiyattan sattığı ve yeni bitcoin alıcılarının hangi fiyattan aldığı fiyatın belirlenmesindeki en büyük etmen oluyor. Talep artıkça fiyat artıyor, talep azaldıkça fiyat düşüyor. Yine insanlar ellerindeki bitcoinleri çıkarmaya ve hızlıca satış yapmaya başlayınca arz artığından fiyatlarda düşme olabiliyor. Bu arz – talep dengesi de bitcoinin fiyatının belirlenmesinde büyük rol oynuyor. Hatta öyle ki arz – talebe göre farklı borsalar arasında bile fiyat farkı oluşabiliyor.

Blok Zincirindeki Gelişmeler:

Blok zincirinde meydana gelen teknolojik gelişmeler ve sorunlar yine bitcoinin fiyatını etkiliyor. Bu konuda oluşan olumlu ve olumsuz durumlar fiyat üzerinde direk etki ediyor. Teknik olarak bir sorun yaşanması, madenciler tarafında bir sorun çıkması gibi zinciri etkileyecek durumlarda fiyatı direk olarak etkiliyor.

Haberler:

Yine bitcoinin fiyatını etkileyen en büyük etmenlerden birisine geldik. O da çıkan haberler. Gerek devlet kurumları gerek fon yönetim şirketleri gerek Elon Musk gibi piyasa da etkili olan isimlerin attıkları adımlar bitcoinin fiyatını etkiliyor. Örneğin bir devletin bitcoini kabul etmesi veya bu konuda olumlu bir adım atması fiyatın yükselmesine neden oluyor. Yine aynı şekilde çıkan olumsuz haberler ise fiyatı eksi yönde etkiliyor.

Bitcoinin Fiyatı Ne Zaman Artar?

Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paraların fiyatı anlık olarak büyük değişimlere gidebiliyor. Yukarıdaki tüm etmenler bitcoinin fiyatını etkiliyor. Bu nedenle bitcoin başta olmak üzere herhangi bir kripto paraya yatırım yaptıysanız mutlaka piyasayı iyi takip etmelisiniz. Bu konuda çıkan haberleri okumalısınız. Bitcoin her ne kadar çok kazandırabilecek olsa da aynı büyüklükte kaybettirebilecek de bir yatırım aracı. Bu nedenle mutlaka bu yönde bir yatırım yapılırsa tüm etmenler göz önünde bulundurulmalı ve hepsi takip altına alınmalı.

Bunca farklı etmenin birleşmesi ile fiyatı oluştuğu için de net bir zaman aralığı vererek şu an artar veya azalır demek çok zor. Ancak piyasa ve çıkan haberler takip edilerek bir fiyat tahmini yürütülebilir. Bu nedenle yatırımınızı bitcoinden yana yaptıysanız mutlaka fiyat takibini de sıkı bir şekilde yapınız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir