Bakliyatların İnsan Yaşamında Faydası

Sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken ürünlerin başında bakliyatlar geliyor. Bakliyatlar üstelik et ve süt ürünleri yemeyenler yani veganlar için harika bir beslenme kaynağı oluyor. Ayrıca et ve ürünlerinden sağlayabilecekleri tüm faydaları bakliyatlardan sağlayabiliyorlar.

yeşil mercimek

yeşil mercimek

Temel Bakliyatlar ve Özellikleri

Yeşil Mercimek: Bakliyat denilince akla ilk gelen besinlerden olan yeşil mercimek çorbası, yemeği, köftesi, salatası ile bir sürü yemeğin yapılabildiği bir gıda. Bir dönemler son derecede popüler olduğu üzere bir sürü faydası bulunuyor. Kansızlığa iyi geliyor. Halsizliği, yorgunluğu gideriyor dahası kişilerin üzerindeki sinir stresi azaltıyor.

Nohut: Yemeği, pilavı, Antep yöresinin meşhur nohut dürümü, Fas deyince akla ilk gelen yemeklerden olan falafel ve daha bir sürü yemek. Nohut son derece yararlı bir gıda. Leblebisi de yapılan nohut fosfat, protein, karbonhidrat, fosfor açısından oldukça zengin. Hatta 1 fincan nohut 125 gram ette bulunan protein miktarına sahip.

soya fasulyesi

soya fasulyesi

Kuru Fasulye: Türk mutfağının milli yemeği denilince elbette akla ilk gelen yemeklerden birisi etlisiyle, pastırmalıysa kuru fasulye yemeğidir. Sindirim sistemi açısından zorlu bir yiyecek olsa da, gaz sorununa yol açsa da etten çok daha fazla albümin içeren bir besindir ve bunun yanında, karbonhidrat, kalsiyum, bakır, demir, fosfat, manganez, magnezyum açısından oldukça zengin bir gıdadır.

Soya Fasulyesi: B12 açısından oldukça zengin olduğundan vejetaryenler açısından ideal bir besindir. Yağ sindirimini kolaylaştırır. Yüksek oranda protein içerir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir